رشته مدیریت شهری


رشته مدیریت شهری

اهداف: رشته مدیریت شهری به دنبال تربیت متخصصانی است که بتوانند روش‌های حل معضلات امروزی شهرها را ارائه کنند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری محورهای زیر را به منظور دستیابی به فضایی که بتوان در آن به پرسش‌ها و چالش‌های توسعه شهرهای امروز پاسخ داد، دنبال خواهد کرد: – چگونگی بهبود محیط شهری با رویکرد […]


رشته مدیریت شهری

اهداف:

رشته مدیریت شهری به دنبال تربیت متخصصانی است که بتوانند روش‌های حل معضلات امروزی شهرها را ارائه کنند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری محورهای زیر را به منظور دستیابی به فضایی که بتوان در آن به پرسش‌ها و چالش‌های توسعه شهرهای امروز پاسخ داد، دنبال خواهد کرد:

– چگونگی بهبود محیط شهری با رویکرد مدیریت شهری؛

– روش‌های برتر تصمیم‌گیری محیط شهری؛

– روش‌های اجرای استراتژی محیطی و مدیریت شهری؛

– افزایش توان مدیریتی برای برنامه‌ریزی و مدیریت شهر؛

– روش‌های مؤثر برای بکارگیری منابع موجود در جهت مدیریت شهری پایدار.

طول دوره:

مدت دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری یکسال و نیم (سه نیم‌سال) بوده و دانشجویان گرامی می بایست ۳۲ واحد شامل: ۴ واحد پایان نامه (یک نیم‌سال)، ۲۶ واحد درسی برای دو نیم‌سال تحصیلی به مدت یک سال را بگذرانند. این دوره تحصیل به صورت تمام وقت بوده و درس‌ها و کارگاه‌ها در تمام روزهای هفته تدریس می‌شود.

همچنین در صورتی که مدرک دانشجویان در دوره کارشناسی از سایر رشته‌های غیر از رشته شهرسازی باشد، لازم است تا به تناسب رشته کارشناسی این عزیزان دروسی به عنوان دروس جبرانی با نظر دانشکده در نیم‌سال اول تحصیلی گذرانده شود که حداکثر این دروس جبرانی ۱۲ واحد می‌باشد.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان:

انتظار می‌رود دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری بتوانند در این دوره تحصیلی به مهارت‌های زیر دست یابند:

– درباره اصول، معیارها و روش‌های توسعه پایدار که هدایتگر شهرسازی باشد آگاهی لازم و کافی کسب نموده و خود را در حرکت و جریان ایده‌های توسعه پایدار قرار دهند.

– پیوندی بین شهرسازی و مدیریت شهری از یک طرف و موضوع توسعه پایدار از طرف دیگر برقرار کرده و روش‌های مؤثرتر از قبل برای حل معضلات امروزی شهرهای ایران ارائه کنند.

– نتایج و تبعات سیستم‌های شهری را برای تغییرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی ارزیابی کرده و تحولات اساسی مورد نیاز در سازمان و تشکیلات برنامه‌ریزی شهری را شناسایی و عملیاتی نمایند.

دانش آموختگان این رشته می‌توانند در فرایند برنامه‌ریزی و بهبود شرایط زیست مناطق شهری کشور نقش مؤثری داشته و با مشارکت در تهیه طرح‌های توسعه شهری و نظارت بر اجرای این طرح‌ها عملاً در فرایند شهرسازی کشور نقش و وظیفه اجرا خود را ایفا نمایند. در واقع شهرسازی در عین تخصصی بودن، دارای خصلت و ویژگی‌های میان رشته‌ای بوده و تقویت زمینه‌های مختلف آن از جمله برنامه‌ریزی شهری در ارتباط و هماهنگ و تنگاتنگ با برنامه‌ریزی منطقه‌ای، طراحی شهری، مدیریت شهری و برنامه‌ریزی مسکن می‌تواند زمینه‌های رشد و تعالی این رشته در کشور را فراهم کند.

لازم به ذکر است که دانش آموختگان این رشته می‌توانند در نهادهای مختلف شهرسازی کشور از جمله ادارات و سازمان‌های تابعه وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شهرداری‌ها، دفاتر فنی استانداری‌ها و همچنین دفاتر مهندسین مشاور نقش مؤثری در تهیه، اجرا و نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه شهری کشور ایفا نمایند و نقش موثری در شهرسازی کشور داشته باشند.

معرفی رشته مدیریت شهری در مقطع کارشناسی ارشد

هدف از این رشته عبارت است از تربیت کادر متخصص جهت نگهداری، اداره و توسعه فضاهایی که برنامه ریزان شهری ایجاد می نمایند. رشته مدیریت شهری از دیدگاه سلسله مراتب رشته ای، زیر مجموعه ای از حوزه برنامه ریزی بوده که این حوزه شش زیر شاخه اصلی دارد:

زیر شاخه پنجم یعنی برنامه ریزی شهری بر اساس سه اصل ایجاد آسایش، امنیت، رفاه برای ساکنان شهر استوار است که البته این سه اصل ممکن است در هر شهر بر اساس فرهنگ و پیشینه ساکنین تعاریف متفاوتی داشته باشد. در زیر شاخه رشته برنامه ریزی شهری ده بخش قابل تفکیک به شکل زیر وجود دارد:

به عبارت دیگر، یک برنامه ریز شهری با این ده تخصص در ارتباط است تا یک برنامه شهری را به سرانجام برساند. بر این مبنا در شاخه نهم یعنی مدیریتی، مبحث مدیریت شهری گنجانده شده است که وظیفه آن نگهداری، اداره و توسعه فضاهایی است که برنامه ریزان شهری ایجاد می نمایند.

واحدهای درسی در دانشگاه:

آینده شغلی:

با توجه به طراحی که برای این گرایش صورت گرفته است، فارغ التحصیلان این رشته برنامه ریزان آینده شهری خواهند بود، زیرا برنامه ریزی برای ایجاد فضاهای لازم برای شهر نیازمند مدیریت این فضا ها بوده که این کمک را مدیریت شهری به این رشته می کند. البته بدیهی است که موفقیت و یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان در این رشته منوط به علاقه و تخصص در این رشته می باشد. ضمن اینکه تحصیل در این رشته (در زمان نگارش این متن) نیازمند به داشتن سابقه کار می باشد که این دسته از محصلان می تواند به جنبه های کیفی شغل خود بیاندیشند.

برای تحصیل در این رشته چه چیزهایی مورد نیاز است؟

همچنین بخوانید

نظرات

فاطمه

توضیحاتتون خیلی خوب بود.مرسی

فارغ التحصیل جغرافیا

مطالب به جا و لازمی بود حداقل برای من، ممنون

Mo a

خیلی ممنون از توضیحات شما خیلی خوب بود واقعاً ممنون

حامد

رشته مدیریت شهری از شاخه های جدید در حوزه شهرسازی و برنامه ریزی شهری است. هدف از این دوره تربیت نیروهای کارشناس در حوزه مدیریت شهری است که در فرایند اداره شهر بتوانند از مهارتهای لازم برخوردار شوند بنابراین سعی خواهد شد که دانشجویان با دروس مرتبط در این رشته آشنا شوند و طی آن بتوانند مهارت های حرفه ای در رشته را کسب نمایند و در بخش های دولتی، عمومی و خصوصی از موفقیت برخوردار شوند.

از آنجا که شهرها از سیستمهای پیچیده اجتماعی برخوردار می باشند شناخت آن و برنامه ریزی و مدیریت برای آن نیازمند شناخت علمی و دانشگاهی در این حوزه می باشد. شهر ها پیوسته در حال تغییر و دگر گونی اند و این تغییر و دگرگونی علاوه بر خود شهر بر افراد و سازمان های داخل شهر نیز اثر گذار می باشد. از سویی با رشد ارتباطات و تکنولوژی های پیشرفته در حوزه های گوناگون، مدیریت شهری در بستری پویا قرار می گیرد و از رشته هایی است که در آن باید فرایند تغییر و دگرگونی طی شود به همین سبب دانشجویان در طی تحصیل هم با مفاهیم و هم با بعضی از تکنیک ها و اصول آشنا خواهند شد.

دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری محورهای زیر را در دروس و کارگاههای خود، دنبال خواهد کرد:

طول دوره و شکل نظام

دوره کارشناسی ارشد مدیریت شهری حداقل ۳ نیمسال و حداکثر ۴ نیمسال می باشد. شیوه آموزش نیز به صورت آموزش محور می باشد.

تعداد و نوع واحد

fa za eh

سلام، من دانشجوی مهندسی شهرسازیم، به نظر میرسه شما اطلاعات کافی راجع به گرایش های ارشد این رشته دارین. برنامه ریزی و طراحی که از گرایش های اولیه این رشتس اخیرا هم ۲ تا گرایش مدیریت و برنامه ریزی منطقه‌ای اضافه شده، راجع به مدیریت خیلی میگردم ولی اطلاعاتی راجع به کنکورش و منبعیش در دست نیست، ممنون میشم اگه چیز بیشتری می دونید در اختیارمون قرار بدین.

سینا

سلام من فکر میکنم شما رشته مدیریت امور شهری که از گرایشهای رشته مدیریت اجراییست با رشته مدیریت شهری که از گرایشهای رشته شهرسازیست اشتباه گرفتین. این دو با هم فرق میکنند با تشکر

وحید حاجت پور

اطلاعات خوبی بود، اما در چنین رشته هایی بهتر است، دروسی با قابلیت های فنی بشتر ارائه و از مباحث نظری کاسته شود

رضا

بدیهی است این افراد برنامه ریزان خوبی خواهند بود که در تیم مدیریتی خود به واسطه ی گستردگی موضوعات در هر زمینه ای افراد فنی را به خدمت و مشاوره خواهند گرفت. در ضمن پیشنهاد می کنم رشته های مدیریت اجرایی و مدیریت شهری افرادی وارد شوند که سابقه ی کار مدیریتی حداقل ۵ سال را داشته باشند.برای نیروهای جوان پیشنهاد بنده MBA است.

وحید حاجت پور

اطلاعات جامعی در ارتباط با رشته ارائه شد و از این بابت متشکریم. کاش در مورد دانشگاههایی که در این رشته به صورت رایگان و انتفاعی دانشجو میپذیرند اطلاعاتی ارائه میشد. انشا ا… در آینده نزدیک

مهرداد

ممنون از اطلاع رسانی شما، لطفا منابعی که برای این رشته در سال ۹۲ باید خواند را معرفی نمایید سپاسگزارم

afshi

تئوری مدیریت زبان جیمت دانش مسائل روز ادبیات

mo eza

سلام. لطفا مراکز دانشگاهی ارشد مدیریت شهری را معرفی فرمایید. تشکر

منصور صفری محمود آباد

باسلام خواهشا لیست دروس در دوره ارشد، منابع جهت آماده شدن برای کنکور، و لسیت دانشگاه های تهران و حومه، آیا برای کسی که عمران خونده میتونه رشته خوبی برای آینده کاریش باشه، خیلی ممنون میشم جوابم را بدین. سپاسگزارم

مینا

سلام.مرسی از اطلاعتتونومن کارشناسی ریاضی محض گرفتم.به نظرتون موفقیتم چقدر میتونه باشه واسه قبولی در این رشته؟

سنا

سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم و هیچ نوع سابقه کاری مرتبط هم ندارم یعنی نمیتونم کارشناسی ارشدم را این رشته انتخاب کنم؟

مهدی

من مدیریت شهری خوندم و اصلا از شما سابقه کار نمیخوان. نمیدونم چرا تو دفترچه میزنه.

ساناز

سلام و خسته نباشید من رشته تحصیلی کارشناسی ام مدیریت بازرگانی می باشد و الان هم در رشته مدیریت شهری واحد دماوند ازاد قبول شدم ولی من سابقه کاری مربوط به این رشته رو ندارم ولی سابقه کار ۵ ساله در بازاریابی دستگاه های بیهوشی دارم ایا الان من نمی توانم در این رشته ثبت نام کنم

شادمان

سلام.من کارشناسی رشته جغراقیا برنامه ریزی شهری دارم.تواین رشته موفق میشم

طاهری

سلام آقا مهدی که مدیریت شهری خوندید میشه درسهای دانشگاه برای ارشد رو بگید درضمن من دیپلم انسانی و کارشناسی مدیریت بازرگانی هستم الان ارشد مدیریت شهری قبول شدم مباحث ریاضی زیاد داره؟

تیموریان

سلام من کارشناسی باستان شناسی دارم و هدفی دارم که به نظرم با مدیریت شهری سازگار هست ولی نگران این هستم که انتخاب مدیریت شهری غلط باشه چرا که آنچه که من در نظر دارم یک برنامه ی طولانی مدت برای همه ی شهرهای ایران برای آبادانی و ایجاد امکانات مورد نیاز و برابر برای همه ی شهرهاست تا جمعیت کنترل بشه . خوشخال می شم نظرتون رو ارائه بدید متشکرم.

غلامرضا پورمسیح

واقعا سپاسگزارم توضیحاتتون خیلی کامل و مناسب بود با آرزوی توفیق روزافزون برای شما مدیر سایت محترم

مهندس

با عرض سلام بنده دانشجوی رشته مهندسی شهرسازی هستم ومیخواستم بدونم رشته مدیریت شهری همان طور که در مورد طول دوره تحصیلی mba بحث شد دو ساله و شامل ۵۸ واحد می شود؟ اگر اینطور است این رشته در کدام حوزه تعریف می شود حوزه شهرسازی یا حوزه mba ؟

قره خانی

با سلام آیا مدیریت شهری یکی از شاخه هایه مدیریت اجرایی هست وآینده شغلی مدیریت اجرایی بیشتر در کدام سازمان وارگانها می باشد

فارغ التحصیل مدییت شهری

ممنون از معرفی این رشته ای کاش اسامی فارغ التحصیلان این رشته هم به نحوی تهیه می شد تا تبادل اطلاعات صورت گیرد.

aghmeh

سلام ارشد مدیریت شهری رو دانشگاه دماوند داره

فاطمه

سلام من رشته ی مدیریت شهری گرایش مدیریتو واسه ارشد ازاد ۹۴ انتخاب کردم ایا سال ۹۴۹۵ مدیریت شهری نیاز به سابقه کارداره ؟

علی

سلام برای انتخاب رشته ی مدیریت امور شهری کارشناسی ارشد دولتی حتما ۵سال سابقه کار باید پس از اخذ مدرک لیسانس باشد؟ در حین تحصیل کارشناسی سابقه کار قبول نیست ؟

مهیار

سلام،با سابقه کار بدون بیمه ، استرس انتخاب این رشته رو به خاطر مصاحبش و رد شدن دارم ، چون رتبه م در مدیریت امور شهری بسیار خوبه و شانس قبولی صد درصدی در کارشناسی ارشد دانشگاه تهران یا علامه دارم. لطفا راهنمایی کنید ، این مصاحبه و سابقه کار چقدر موثر و جدیه.

میری

سلام، ممنون میشم دوستانی که در رشته مدیریت شهری دانشگاه تهران (دوره مجازی) قبول شده اند یا درحال تحصیل هستند مقداری اطلاعات در خصوص مصاحبه و سابقه کار در این رشته بدهند. بنده ترم گذشته کارشناسی ام را فارغ التحصیل شده ام و این ترم در دانشگاه تهران ارشد مدیریت شهری پذیرفته شدم اما در دفترچه اش سابقه کار و مصاحبه را برای پذیرش لازم نوشته است. ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند . خیلی خیلی فوریه

ستاره

ممنون از توضیحاتتون.من مهندسی شیمی خوندم میتونم ارشد مدیریت شهری شرکت کنم.از نظر آینده شغلی مدرکم معتبره؟ ممنون میشم اگه جواب بدید.

مجید

با سلام خدمت دوستان گرامی، میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت امور شهری حتما باید ۵ سال سابقه کار در در شغل مرتب داشت؟ ممنون میشم جواب بدید. با تشکر

سحر

سلام خسته نباشید. ایا کارشناس برنامه ریزی روستایی می تونه تو رشته ی مدیریت شهری ادامه تحصیل بده؟ سابقه کار حتما لازمه؟

یونس

سلام من رشتم انسانیه میخوام ازاد مدیریت دولتی بخونم وادامه بدم نیمه تموم نزارم. به نظرتونم میتونم صاحب یه شغل دولتی بشم؟

ادمین: سلام استخدام در ارگان های دولتی برای همه سخت است، ولی غیر ممکن نست. اما بهتر بود هدف مناسبتری انتخاب می کردید.

محسن

سلام اگر ممکنه در مورد مصاحبه و سوالاتی که توی مصاحبه میپرسن هم توضیح بدید

احمد فرجی

سلام و تشکر از توضیحات خوبتون.من لیسانس باستانشناسی دارم و ارشد مرمت ابنیه.الان یک سالی هست که تو شهرداری یکی از شهرهای اطراف تهران مشغولم.به خاطر اینده شغلیم و علاقه ای که به رشته مدیریت شهری یا مدیریت امور شهری دارم مشتاقم که یکی از این رشته هارو در مقطع ارشد بخونم.اما خوب منی که لیسانسم غیر مرتبط هست قطعا برام سخت تو دانشگاه های دولتی قبول شم.میخواستم بدونم دانشگاه آزاد یا علمی کاربردی هست که این رشته هارو ارائه بده و قبولیش هم زیاد سخت نباشه؟! اگر کمکم کنید ممنون میشم

رضا مثنوی

با عرض سلام خدمت همه دوستان : رشته مدیریت شهری صرفا در ۴ دانشگاه دولتی شریف تهران مشهد و فکر میکنم خواجه نصیر ارائه شود در دانشگاه آزاد هم صرفا دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات ارائه میگردد . رشته بسیار خوب و جذاب و کاربردی میباشد . با آرزوی موفقیت

جمال

باعرض سلام وخسته نباشید،ببخشید دوست عزیز ارشد پژوهش علوم اجتماعی دارم،آیا می تونم دکترا مدیریت شهری شرکت کنم؟ اگه میتونم میشه لطفا منابعش رو ذکربفرمایید.ممنون میشم راهنمایی نمایید، سپاس.

مسلم

با سلام. بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی هستم و هم اکنون بعنوان کارشناس در شهرداری مشغول خدمت هستم. آیا برای بنده امکان تحصیل در رشته مدیریت شهری دوره ارشد دانشگاه روزانه وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر فراوان

بهروز مرادی

باسلام و خدا قوت خدمت دوستان عزیز.رشته مدیریت شهری یک رشته نو پا برگرفته از برنامه ریزی شهری و مدیریت اجراییست.مهمترین فاکتور در تحصیل در این رشته علاقه میباشد.فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در مراکز شهرداری های کشور شاغل شوند.به امید سربلندی ایران عزیز و شما سروران گرامی

هادی فاضلی

سلام مدیریت شهری یک رشته تخصصی که اگه موفق به دریافت مدرک ارشد ان شدید بعنوان مدیریت سازمان – یا نهاد بلقوه میتوانید فعالیت نمائید .. ضمن اینکه مدیریت شهری در ایران کاربرد زیادی دارد اما متأسفانه اغلب مدیران سازمانها از لحاظ مدیریتی عدم اگاهی دارند

مرادی

سلام دوستان من ارشد شهری قبول شدم میخواستم از دوستانیکه فارغ تحصیل این رشته هستن بپرسم بازار کار این رشته چطوره ایا امیدی هست به اینده شغلیش لطفا کمکم کنید تا زودتر تصمیمو بگیرم

حمید

سلام من فارغ التحصیل مدیریت دولتی هستم و میخوام برای ارشد مدیریت و توسعه شهری و روستایی رو انتخاب کنم.میشه بطور دقیق بگید که این رشته واقعا سابقه کار میخواد یا نه؟ ممنونم

کامران

سلام در حال حاضر در خصوص حذف سابقه کار در این رشته در حال تفاهمات هستند

حسن

عرض سلام و ادب خدمت تمامی دوستان دانشجویی رشته مدیریت شهری شیراز هستم رشته بسیار جذابی هست اللخصوص برای کسانی که کارمند شهرداری ها هستن و پیش زمینه ای در محل کارشون دارن موفق باشید. ترم دو تمام کردیم ان شا الله مهر ماه ترم سه شروع می کنیم

ami

مدیرت شهری که چز گرایش های ارشد شهرسازیه !!

a ash

با سلام من ازهرکس پرسیدم که کارشناسی مدیریت شهری هست گفتن خیر و داخل گوگل هم سرچ کردم نبود فقط راجع به ارشد مدیرت شهری نوشته بود ممنون میشم توضیح بفرما ئید

مریم

سلام لطفا بفرمایید که فردی که فارغ التحصیل ارشد مشاوره و راهنمایی هست برای دکتری میتونه مدیریت شهری شرکت کنه ؟؟

رشته مدیریت شهری

    نظرات بسته شده اند